|
tektura falista typu B |
W ROLI GŁÓWNEJ TEKTURA FALISTA
- ciężka we współpracy i obróbce,
-mocniejsze ściśnięcie powoduje wgniecenie
-powierzchnia nie jest idealnie równa,
-widać szczeliny środkowej warstwy (fali).
OTO SCHEMAT
wraz z sugestiami wartymi przeczytania:
ETAP I - PRZYGOTOWANIE ELEMENTÓW
Potrzebne są:
- kartonik prostokątny z otworem na przód (można wydrukować wzór, bardzo dokładnie nakleić - wygładzi trochę powierzchnię)
- kartonik prostokątny na tył
- łączniki do ww. kartoników 2 dłuższe, 1 krótszy (po złożeniu tworzą obramowanie w kształcie litery "U", a wolna przestrzeń zostaje na wyciąganie zdjęcia).
NAJISTOTNIEJSZE DO USTALENIA TO WYMIARY!
Pod uwagę trzeba wziąć wielkość zdjęcia (szkła) i dodać do niego szerokość ramy (uwzględniając gabaryty przyszłej ozdoby), np. zdjęcie 9x13 cm + 3 cm na każdy bok = 15x19 cm.
Wewnętrzny otwór (okienko) najlepiej zrobić minimalnie mniejsze niż zdjęcie (szkło). Uchronić to przed ich wypadaniem i podnosi walory estetyczne.
Kartonik tylny polecam zrobić również troszkę mniejszy i mocować równo z górą ramki (tam, gdzie będzie wyciągane zdjęcie), dzięki temu po postawieniu jej, nie będzie przerwy między przodem a podłożem.
Wymiary łączników dostosować do tylnego kartonika. Polecam dwa pasy zrobić o wymiarze dłuższych jego boków.
Dla zwiększenia estetyki każdy element okleić papierem (np.ksero) tak, żeby zakryć te szczeliny tektury.
NB: Trzeba to zrobić bardzo dokładnie. Na całej powierzchni równo rozsmarować klej (najlepiej wodny, nie polecam do tego w sztyfcie).
Teraz do akcji wkracza bibuła marszczona. Należy nią pokryć całość. Na pierwszy ogień pójdzie kartonik z otworem. Pasek bibuły trzeba nakleić (najlepiej użyć rozcieńczonego kleju wodnego, tego do decoupage) najpierw na przód kartonika, ramki. Pozostałą część zagiąć z obu stron do środka i pokryć klejem, żeby cała bibuła była nim nasiąknięta.
Dwa równoległe boki robione są inaczej. Najpierw mocuje się pasek bibuły od środka(!) ramki. Potem przekłada go na przód. Następnie boki paska składa się (resztę zawinąć pod spód) po przekątnej rogów. Każda warstwa musi być osobno sklejona. Resztę paska zagiąć znów do środka ramki. Wszystko dla takiego efektu narożników->. Warto poświęcić temu dłuższą chwilę (efekt: wygląda jak drewniana ramka). NB: całość obficie wysmarować klejem, żeby mieć pewność, że bibuła jest dokładnie przymocowana do tektury.
Teraz kolej na kartoniki tylne. Łączników nie trzeba oklejać bibułą.
ETAP II - ŁĄCZENIE
Na okienko nałożyć szkło. Na brzegi rozprowadzać klej na ciepło (za pomocą pistoletu). Jest on bezbarwny i dobrze wiążę.
Potem przymocować łączniki (nie stosować kleju na ciepło, bo powstaje szczelina, w którą wpada zdjęcie) bardzo mocno i dokładnie dociskając. Zostawić na godzinę pod stertą książek.
NB: Usunąć nadmiary kleju i inne zanieczyszczenia ze szkła !!!
Kolej na tylni kartonik (również bez kleju na ciepło i bardzo dokładnie). I znów książki lub inne obciążenie.
Czas już na podpórkę. Polecam rurkę tekturową po folii aluminiowej. Jest zgrabna i twarda. Wpierw podzielić ją na pół (polecam sposób
z gumką recepturką by było równo i szybko).
Przymocować zwykłym klejem do krótszego boku ( przeciwnego do tego z otworem na zdjęcie) troszeczkę powyżej brzegu dolnego i prawie na równi z bokiem ramki (dzięki temu ramkę będzie można stawiać w pionie i poziomie). Powstałą przerwę między tekturą, a rurką uszczelnić najlepiej klejem na ciepło, a potem można bibułą.
Doczekały się i zaślepki.
Na tekturce narysować kółko. Porozcinań "promienie", lekko zagiąć
i nałożyć klej (również w środku rurki). NB: Jeden promyk zostawić na zewnątrz - ułatwia on ustawianie i mocowanie zaślepki. Potem odciąć.
ETAP III - UPIĘKSZANIE
Dla zwiększenia estetyki całość wykleić bibułą (łącznie z rowkami), żeby tworzyło bardziej jednolitą formę (po prostu rozcieńczonym klejem przytwierdzać małe skrawki).
Polecam również pomalować farbą (np.do ścian), by była możliwość zmycia ewentualnych plam.
Czas na ozdobę.
Przy pomocy kleju błyskawicznego przymocować najpierw cyrkonie,
a potem płatki z kamieni.
Kwiatki zrobione specjalnie by fajnie wyglądały zarówno w pionie, jak i w poziomie.
I to koniec. Gratuluję Wytrwałym:P